Dodana: 1 luty 2007 09:27

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:27

Bank Drugiej Ręki

Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki działa na rzecz organizacji pozarządowych i zapobiegania marnotrawstwu. Działania polegają na pozyskaniu używanych, ale wciąż wartościowych artykułów oraz nowych produktów, którym np. zbliża się termin ważności lub są lekko uszkodzone.

Dla pozyskanych darów stowarzyszenie wyszukuje odpowiednich odbiorców, aby dary trafiły w sprawiedliwy sposób do tych, którzy naprawdę ich potrzebują.

Chodzi głównie o pozyskanie rzeczy, które są sprawne, ale nie będą już wykorzystane ani sprzedane - a które mogłyby zostać wyrzucone. Stowarzyszenie walczy z marnotrawstwem nie tylko wśród firm, ale też wśród samych organizacji. Dlatego pozyskane przez nich dary są przekazywane w przemyślany sposób.                      

Stowarzyszenie powstało 2 czerwca 2000 roku z inicjatywy Polskiej Akcji Humanitarnej, Stowarzyszenia Klon/Jawor i Fundacji im. Stefana Batorego. Głównym celem powstania stowarzyszenia było działanie na rzecz równego dostępu do nowoczesnych technologii i rozwiązań teleinformatycznych. W praktyce oznaczało to pozyskiwanie używanego sprzętu komputerowego od firm na potrzeby organizacji pozarządowych w Polsce. Sprzęt był potrzebny do tego, aby tego rodzaje placówki także mogły korzystać z Internetu czy poczty elektronicznej. Wkrótce okazało się, że w Polsce jest dużo organizacji pozarządowych i placówek, które potrzebują niemal wszystkiego - nie tylko komputerów i sprzętu biurowego, ale także środków czystości i higieny, artykułów biurowych czy mebli. W związku z tym w 2002 roku rozszerzono działalność na wszelkie dary rzeczowe, oprócz żywności.

                                  

Dla wszystkich ludzi dobrej woli uruchomiono serwis; www. daryrzeczowe.pl, umożliwiający przekazanie niepotrzebnych, ale wciąż wartościowych i sprawnych rzeczy, które mogą służyć organizacjom i placówkom non-profit. Serwis powstał z myślą o tych wszystkich, którzy chcą w rozsądny sposób zagospodarować niepotrzebne im rzeczy. Pomysł przygotowania serwisu był odpowiedzią na wiele telefonów i e-maili kierowanych do Stowarzyszenia Bank Drugiej Ręki (BDR) w sprawie przekazania jakiegoś elementu wyposażenia domu, mebli, ubrań czy zabawek. Osoby, które się z BDR kontaktowały i chciały coś przekazać, dostawały numer telefonu od współpracujących z BDR placówek lub po prostu znajdowały stronę w internecie. Chciały, aby odebrali od nich to, co mogą dać lub czego chcą się pozbyć.

Jednak BDR pozyskuje dary rzeczowe w inny sposób – współpracując przede wszystkim z firmami. Odbieranie darów od osób prywatnych nie leży w obszarze ich działań; poza tym w ten sposób można działać tylko lokalnie, np. na terenie miasta lub powiatu. I nie rozwiązuje to problemu Pani, która dzwoni z woj. dolnośląskiego, że ma do przekazania odkurzacz. Internet zaś daje możliwość spotkania się większej liczby osób i organizacji, które być może wcześniej nic o sobie nie wiedziały.

Pracownicy stowarzyszenia chcieliby, aby dzięki serwisowi mogła poznać się i zintegrować lokalna społeczność. Abyśmy chcąc przekazać pralkę albo telewizor, szukali domu samotnej matki, świetlicy, domu dziecka lub fundacji – w naszej okolicy, najbliżej nas. Często nie wiemy, komu jakaś rzecz może się przydać. A przecież na pewno jest komuś potrzebna.

Należy pamiętać tylko, aby za pośrednictwem serwisu ofiarować jedynie to, co jest w dobrym stanie, co jest sprawne, co sami przyjęlibyśmy bez wahania, gdybyśmy byli w potrzebie. Stowarzyszenia, fundacje, domy dziecka, schroniska dla bezdomnych to nie wysypiska śmieci i graciarnie.

TVP3 Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook